Blahodárný kotvičník: Vyzkoušejte jeho účinky na vlastní kůži

Kotvičník neboli Tribulus terrestris je bylina, kterou můžete užívat od jara až do zimy. Povzbudí imunitu, pomůže k hormonální rovnováze a podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému. To ale zdaleka není všechno.

Přečtěte si náš článek a seznamte se s účinky kotvičníku. Poradíme vám mimo jiné i s tím, jak si kotvičník vypěstovat doma. 

Účinky kotvičníku

Proč je dobré kotvičník zemní užívat? Díky obsaženým látkám blahodárně působí na celý organismus:

 • Pohlavní orgány: funguje jako afrodiziakum.
 • Hormonální rovnováha: pomáhá při hormonálním disbalancu.
 • Zdravá pokožka: je vhodný k léčbě problematické pleti.
 • Svalstvo: podporuje růst svalů, podporuje regeneraci svalstva.
 • Kardiovaskulární systém: normální srážlivost, čištění krve.
 • Nervová soustava.
 • Imunitní systém: posílení obranyschopnosti, energie.
 • Dýchací soustava.

Vyzkoušejte: Kotvičník nať v top kvalitě

Asi nejznámějším účinkem kotvičníku je podpora růstu svalstva & energie. Proto výtažky z kotvičníku najdeme v mnoha doplňcích stravy pro sportovce. Při pravidelném užívání se produkce testosteronu zvýší až o 30 %.

Dalším proslulým efektem kotvičníku na náš organismus je hormonální rovnováha a podpora libida. Můžete se setkat s označením “přírodní viagra”. Je vhodný jako ženská bylinka při menopauze. 

Původ a tradice užívání této léčivky

Kotvičník zemní pravděpodobně pochází z pobřežních oblastí dnešní Číny. Rozšířil se ale do celého světa. V současnosti si můžeme zakoupit například kotvičník vypěstovaný v Bulharsku, kde se mu velmi daří. Bulharský kotvičník obsahuje vysoký podíl účinných látek a odborníci oceňují jeho kvalitu.

Bylinu znali také léčitelé v období antického Řecka. S kotvičníkem pracovali i bylinkáři v indické Ajurvédě. Kromě toho se s ní setkáme v tradiční čínské medicíně

Jaké látky kotvičník obsahuje?

 • Steroidní saponiny,
 • vitamin C,
 • třísloviny

… a mnohé další.

🌿 O dalších zázračných bylinách si můžete přečíst v našem herbáři.

Pěstování kotvičníku zemního

Jednoleté bylině se daří zejména v suché, písčité půdě. Má rád slunné stanoviště, ideální je teplé a ne příliš deštivé počasí. V české přírodě na kotvičník narazíte spíše výjimečně, ale můžete si ho klidně vypěstovat i na své zahradě nebo v květníku na terase.

→ písčitá půda

→ dostatek vláhy

→ slunné stanoviště

Semínka kotvičníku vysejte do hloubky asi 1 cm, a to ideálně koncem března či na začátku dubna. Měla by začít klíčit po zhruba dvou týdnech. Alternativou jsou hotové sazeničky, které stačí jen zasadit.

Na konečné venkovní stanoviště kotvičník přesazujte v druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Dávejte pozor na polámání. Rostlinky jsou velmi křehké. Každé z nich nechte prostor kolem dokola asi 20 cm. 

Když bylina vyroste, začněte ji postupně zpracovávat. Můžete si uvařit výluh z čerstvých lístečků. Na podzim kotvičník ostříhejte celý, včetně plodů, a usušte. Nadrťte a uložte do tmavé skleněné láhve, na suché místo. 

Tip: Usušená semínka si schovejte, zasít je můžete následující rok.

I když můžeme zpracovat celou rostlinu, od kořínků až po plody, nejčastěji se ale setkáte s výluhem z nati. Stejně tomu je i v případě bylinných nápojů, které vyrábíme v naší lokální manufaktuře v Českých Budějovicích. Ochutnejte BudějČajdu a Lásku z bylin a poznejte účinky kotvičníku na vlastní kůži! 🌿

Láska z bylin & BudějČajda

Stejně jako většina ostatních bylin se kotvičník nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem. Pokud jste na bylinky citliví, začněte u opravdu malých dávek.

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.