Vše, co byste měli vědět o kofeinu: Je zdravý, nebo ne? I. část

Patří mezi nejrozšířenější legální drogy naší civilizace –⁠ 80 % lidí si bez něj svůj život nedokáže představit. Pomáhá nám zvládnout ranní budíček a vypořádat se s náročným dnem v práci. 

Zároveň ale způsobuje závislost a problémy se spánkem.

Pojďte se s kofeinem seznámit a naučte se jeho sílu využívat ve svůj prospěch

Kofein najdete ve dvou druzích našich bylinných nápojů (BudějČajda & Láska z bylin).

Co jste o kofeinu možná nevěděli:

 1. V přírodě funguje jako herbicid a pesticid. To znamená, že rostliny (např. čajovník) přirozeně chrání před hmyzem a nežádoucím plevelem.
 2. Kofein stimuluje centrální nervový systém a zvyšuje bdělost.
 3. 80 % dnešní populace konzumuje alespoň jeden produkt obsahující kofein denně.
 4. Hlavním zdrojem kofeinu je v celosvětovém měřítku káva. V některých společnostech, například ve Velké Británii, jako zdroj kofeinu převažuje čaj (59 %).
 5. Největším producentem kávy je Brazílie.
 6. Káva je druhou nejobchodovanější komoditou na světě.
 7. Kofeinu v čaji se říká tein, v maté matein a v guaraně guaranin. Účinek teinu, mateinu i guaraninu je pomalejší, dlouhodobější

Co kofein dělá s organismem?

Po konzumaci kofeinového produktu se tento přírodní stimulant dostane do oběhového systému. Skrze krev se přesune do jater, která ho rozloží a posílají ho dál –⁠ zejména směrem do mozku

Díky svým účinkům na centrální nervovou soustavu se řadí mezi takzvané psychoaktivní drogy. To znamená, že vlivem působení kofeinu se mohou měnit funkce mozku, chování a soustředěnost. 

Kofein nám způsobuje

 • nabuzení organismu, 
 • pocit bdělosti,
 • lepší koncentraci.

Kofein versus zdravý spánek

Nejprve si vysvětlíme, jak funguje tzv. puzení ke spánku. To v těle způsobuje hromadění látky zvané adenosin. Čím déle jsme vzhůru, tím větší množství adenosinu se vyplaví. Adenosin dokáže utišit ty části mozku, které nás udržují vzhůru. O slovo se naopak hlásí  vyvolávající ospalost.

A přesně tento efekt, tedy “puzení ke spánku”, v nás tlumí kofein. Po vypití šálku kávy, čaje nebo energetického nápoje se kofein usadí na místech, kam se běžně dostává právě adenosin. Ten se v nás sice dál hromadí, ale není schopen mozku nahlásit, že je čas jít spát –⁠ potřebné receptory jsou obsazené kofeinem. Náš organismus je unavený stejně, mozek o tom ale ještě neví..

Čím déle kofein v těle zůstává, tím více se tedy hromadí adenosinu. Jakmile tělo kofein vyloučí,, dostaví se velká vlna vyčerpání. Přichází na řadu adenosin, který tělo odbourává během spánku. U dospělého člověka proces trvá asi osm hodin.

Jaká je maximální denní dávka kofeinu?

Doporučená denní dávka kofeinu je 400 mg/den. Tuto hodnotu uvádí EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin). Takový obsah kofeinu zkonzumujete, pokud vypijete zhruba

 • čtyři až pět šálků espressa,
 • pět klasických energy drinků,
 • osm šálků černého čaje,
 • třináct šálků zeleného čaje. 

🌿 BudějČajda: až 140 mg/100 ml

🌿 Láska z bylin: až 90 mg/100 ml

Množství 400 mg za den ale není vhodné pro každého. Jednorázově má už dávka 100 mg (tj. zhruba lahvička našich nápojů BudějČajda a Láska z bylin) opravdu silný účinek. Při konzumaci kofeinových produktů nezapomínejte pozorovat reakci svého organismu

Každý člověk je na kofein jinak citlivý a ne každý organismus si s ním dokáže poradit stejně dobře. Záleží na mnoha faktorech, mimo jiné jde o

 • věk,
 • tělesnou kondici a stav jater,
 • váhu,
 • genetiku.

Denní dávka kofeinu; Zdroj: https://foodinsight.org/efsa-spotlight-what-is-a-moderate-amount-of-caffeine-anyway/

Zdroj: https://foodinsight.org/efsa-spotlight-what-is-a-moderate-amount-of-caffeine-anyway/

Jak dlouho zůstává kofein v těle?

Odbourávání kofeinu v lidském těle zajišťují játra. Konkrétně se o tento proces stará enzym, jehož účinnost (síla) se u jednotlivých lidí liší. Proto kofein na každého z nás působí jinak

Hladina kofeinu v krvi je nejvyšší 20 minut až hodinu po konzumaci. Průměrně ho tělo odbourává čtyři až deset hodin, u některých jedinců dokonce až šestnáct hodin.

Kofein v našich bylinných nápojích

Ochutnejte přírodní energetický nápoj nebo euphory drink s lehkým kofeinovým povzbuzením. 🌿

V nabídce naší bylinné manufaktury najdete dva přírodní energetické nápoje. BudějČajda je chuťově výraznější, Láska z bylin naopak jemnější. Účinek kofeinu pocítíte z yerby maté a zeleného čaje se dostaví zhruba do 20 minut po vypití drinku. Nápoje si můžete zakoupit buď ve formě 100ml shotu, nebo ve větší lahvičce o objemu 500 ml.

 

 Pokračujte na druhou část článku o kofeinu.

Přírodní energetický nápoj a euphory drink

Máte nějaké nápady, poznatky nebo tipy? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje: 
https://www.kavovnik.cz/clanky/kofein-a-jeho-ucinky-v-lidskem-tele/
https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/efsaexplainscaffeine150527cs.pdf
https://www.vitalia.cz/clanky/jake-mnozstvi-kofeinu-je-pro-cloveka-bezpecne/
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění (Matthew Walker)
https://aktin.cz/kolik-kofeinu-uz-je-pres-caru-a-co-nam-muze-zpusobit
https://www.gourmetkava.cz/cs/17-zajimavosti-o-kave-106
https://oxalis.cz/cs/blog/20-nejcastejsich-otazek-o-caji-28/
https://www.cajovebedynky.cz/rozsypany-caj/kofein-caj/
https://foodinsight.org/efsa-spotlight-what-is-a-moderate-amount-of-caffeine-anyway/
https://www.cerstvakava.cz/clanky/kofein-a-jeho-ucinky-na-lidsky-organismus/
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-caffeine
https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychoaktivn%C3%AD_droga