Vše, co byste měli vědět o kofeinu: Je zdravý, nebo ne? II. část

S konzumací kofeinu se pojí mnoho rizik. Můžete se na něm stát závislí, narušuje spánek, zvyšuje krevní tlak.

A teď druhá strana mince: Kofein prokazatelně přispívá ke zdraví jater. Funguje jako prevence Alzheimerovy choroby. Zrychluje metabolismus.

Využijte kofein ve svůj prospěch. Konzumujte ho vědomě, s mírou. Podpořte svou tělesnou i mentální kondici.



V čem všem kofein najdete?

V přírodě se kofein vyskytuje v jádrech, listech a semenech některých druhů rostlin (cesmína paraguayská, kávovník, čajovník, kakaovník).  Mezi výrobky obsahující kofein patří

  • káva,
  • některé druhy čaje,
  • energetické nápoje,
  • slazené limonády,
  • hořká čokoláda (kakao),
  • doplňky stravy na hubnutí,
  • léky na bolest, alergii, chřipku.

⚡ První část článku o kofeinu najdete zde.

Čaj, maté a guarana vs. káva

V úvodním článku jste se už dozvěděli, že kofeinu v čaji se říká tein, v maté matein a v guaraně najdeme guaranin. Z pohledu chemického složení neexistuje mezi kofeinem a teinem, mateinem a guaraninem žádný rozdíl. Přesto čaj působí jinak než káva. V čaji, maté a guaraně je totiž kofein vázán na další chemické látky. V kávě se vyskytuje volně. Účinek kofeinu v čaji, maté a guaraně je proto podstatně jemnější, ale dlouhodobější.

Přesně proto najdete v našich bylinných nápojích yerbu maté & zelený čaj. Nástup energie z kofeinu je velmi jemný a vydrží dlouho

Vyzkoušet BudějČajdu (přírodní energy drink) 💚

Ochutnat Lásku z bylin 🌿

Čaj zároveň působí o poznání šetrněji na srdce. Ve srovnání s kávou jej zatěžuje méně. Rozdíl je také v množství kofeinu. Ačkoliv listy čajovníku obsahují zhruba dvakrát více kofeinu než listy kávovníku, šálek čaje obsahuje méně kofeinu než šálek kávy.

Je kofein zdravý?

Ano i ne. Bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Stejně jako u všech ostatních látek je totiž rozhodující množství

Nejvíce se v souvislosti se zdravotními účinky kofeinu hovoří o kávě a čaji. Ty kromě kofeinu obsahují spoustu antioxidantů, které jsou zdraví velmi prospěšné. Průzkumy uvádějí, že dlouhodobá konzumace 3-4 šálků kávy denně snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění. 

Kofein funguje také jako prevence Alzheimerovy choroby a demence. Pravidelná konzumace kávy (3-5 šálků denně), nebo čaje (minimálně 3 šálky denně) snižuje riziko, že se u člověka tyto choroby rozvinou, až o 60 %

Přiměřená konzumace kávy přispívá k prevenci mnoha dalších onemocnění: Chrání játra (před cirhózou) a střeva (přispívá ke správné střevní mikroflóře). Snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a kůže. Pomáhá proti dně.

Obecně je kofein v malých dávkách skvělým pomocníkem při sportovním výkonu. Jako přírodní stimulant pomáhá nabudit organismus. Kofein také zrychluje metabolismus. Právě proto ho najdeme ve složení mnoha přípravků na hubnutí. 

Kofein zároveň pomáhá zmírnit projevy migrény a tlumí bolest hlavy. Je prokázáno, že konzumenti kofeinových výrobků mají o 13 % nižší riziko, že se u nich rozvine deprese.

Všeho s mírou platí u kofeinu dvojnásob

S konzumací kofeinu se pojí celá řada rizik. Kofein je droga –⁠ snadno se na něm můžete stát závislí. 

Jelikož kofein jako takový zvyšuje krevní tlak, může podpořit rozvoj kardiovaskulárních chorob.

Kofein prokazatelně a významně ovlivňuje kvalitu spánku.Proto je důležité nekonzumovat kofeinové výrobky ve večerních hodinách. Jestli vám kofein nedělá dobře, vyhýbejte se mu.  Upravte množství šálků za den. Pijte raději bylinkové čaje bez kofeinu.

Trápí vás nespavost? Více informací najdete v našem článku o nespavosti a spánkové hygieně.

A jak je to s kofeinem v těhotenství? Podle EFSA není pití kávy v době těhotenství nijak škodlivé, pokud ženy nepijí více než dva šálky denně, tedy zhruba 200 mg.. Během těhotenství se zpomaluje odbourávání kofeinu

💡 Pozor: Ani bezkofeinová káva není zcela bez kofeinu! Může obsahovat např. 15 % běžné dávky kofeinu v kávě.

Kofeinové přestávky

Při dlouhodobé konzumaci kofeinových produktů se zvyšuje tolerance na jejich účinky. Po čase se vám může zdát, že už vám šálek kávy nedodá žádnou energii. V takovém případě byste rozhodně neměli zvyšovat množství. Naopak, doporučujeme vám dočasně vyřadit veškerý příjem kofeinu. Svému organismu tak dopřejete prostor, který potřebuje na pročištění. 

V kofeinové přestávce se možná budete cítit unavenější, nicméně jde jen o krátkodobý efekt. Pokud ale budete potřebovat doplnit energii, sáhněte po našem bezkofeinovém energetickém nápoji Jogi

Jak vypadá předávkování kofeinem?

Pokud překročíte doporučenou denní dávku, nebo pokud jste na kofein citlivý, mohou se projevit příznaky předávkování jako

  • psychická nepohoda,
  • bušení srdce,
  • bolest hlavy,
  • návaly horka, nebo naopak zimnice,
  • křeče v břiše.

Velmi silné předávkování může vyvolat epileptický záchvat, ztrátu vědomí a ohrozit důležité životní funkce.

Přírodní energetické nápoje z naší manufaktury

Znáte náš přírodní energetický nápojeuphory drink s lehkým kofeinovým povzbuzením? 🌿 Obsahují kofein z yerby maté a zeleného čaje, a tak jsou oproti kávě šetrnější k organismu. Účinek kofeinu je velmi jemný, ale dlouhodobější

Lokální bylinná manufaktra z Českých Budějovic, vyvážené originální receptury, nejkvalitnější suroviny –⁠ to je základ našich nápojů, které si můžete objednat v lahvičkách o velikosti 100 nebo 500 ml.

  • V drinku BudějČajda dominuje chuť hořkého pomeranče. Dodává energii, prohlubuje soustředěnost pomáhá proti prokrastinaci.
  • Láska z bylin chutná sladce, po karamelu. Navozuje pocit euforie, dodává energii a podporuje kreativitu.

Přírodní energetický nápoj a euphory drink

Máte nějaké nápady, poznatky nebo tipy? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje: 
https://www.kavovnik.cz/clanky/kofein-a-jeho-ucinky-v-lidskem-tele/
https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/efsaexplainscaffeine150527cs.pdf
https://www.vitalia.cz/clanky/jake-mnozstvi-kofeinu-je-pro-cloveka-bezpecne/
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění (Matthew Walker)
https://aktin.cz/kolik-kofeinu-uz-je-pres-caru-a-co-nam-muze-zpusobit
https://www.gourmetkava.cz/cs/17-zajimavosti-o-kave-106
https://oxalis.cz/cs/blog/20-nejcastejsich-otazek-o-caji-28/
https://www.cajovebedynky.cz/rozsypany-caj/kofein-caj/
https://foodinsight.org/efsa-spotlight-what-is-a-moderate-amount-of-caffeine-anyway/
https://www.cerstvakava.cz/clanky/kofein-a-jeho-ucinky-na-lidsky-organismus/
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-caffeine
https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychoaktivn%C3%AD_droga