Yerba maté: Poznejte posvátnou cesmínu paraguayskou z Jižní Ameriky

Cesmína paraguayská, z jejíchž lístků se připravuje nápoj známý jako maté, je v zemích Jižní Ameriky posvátnou rostlinou.

Tamní obyvatelé ji odpradávna využívají k náboženským rituálům. Podle nich totiž dokáže prohloubit koncentraci a pyšní se jedinečnými účinky na lidský organismus.

Zaujala vás tato rostlina? Přečtěte si náš článek a zjistěte o ní nejdůležitější informace.

Co je yerba maté?

Jako yerba maté se označují lístky cesmíny paraguayské. Yerba maté je známá především díky své schopnosti povzbudit organismus a potlačit duševní i tělesnou únavu. Spolu s kávou a čajem patří mezi rostliny s největším obsahem kofeinu. U maté je to 1 %. 

Cesmína paraguayská se pěstuje výhradně v Jižní Americe –⁠ zejména v Paraguay, Argentině a Brazílii. Argentinci maté označují jako svůj národní nápoj. Pro indiány z jihoamerických oblastí je cesmína paraguayská posvátnou rostlinou. Ideální podmínky pro růst cesmíny nabízí krajina v nadmořské výšce kolem 700 metrů.


❤️ Yerba maté funguje jako sociální nápoj –⁠ vychutnejte si ji v dobré společnosti. Hodí se k rituálům, hlubokým konverzacím a sdílení.

Jaké účinky má yerba maté?

  • osvěžení těla
  • potlačení duševní a tělesné únavy
  • kontrola tělesné hmotnosti & hubnutí
  • vylučování vody z organismu
  • metabolismus lipidů
  • antioxidant
  • normální činnost kardiovaskulárního systému

🌿 Více informací o yerbě maté a dalších léčivých bylinách najdete v našem herbáři.

Jak se yerba maté konzumuje?

Původně se yerba maté konzumovala jednoduše žvýkáním lístků. Dalším tradičním způsobem přípravy je louhování, tedy příprava nálevu. Horký nápoj se často zaměňuje s čajem, což ale není úplně přesné. Cesmína paraguayská totiž není s čajovníkem nijak příbuzná.

Lze ji ale jako čaj připravit. Doporučujeme použít french press, případně vám dobře poslouží i jakékoliv jiné sítko. Zhruba dvě lžičky maté zalijte troškou studené vody. Poté uvařte vodu a nechte ji stát, aby zchladla na zhruba 80 °C. Následně maté zalijte a po zhruba 5 minutách zceďte.

K opravdu tradiční přípravě maté potřebujete tzv. kalabasu. Nádoba se vyrábí z vyřezané tykve. Kalabasu můžete běžně zakoupit také keramickou nebo třeba dřevěnou. Součástí je vždy také bombilla, tedy speciální kovová nebo dřevěná tyčka. Uvnitř ní se navíc nachází sítko.

Jak yerba maté chutná?

Chuť čisté yerby maté je nahořklá a velmi silná. Výsledný nápoj však velmi ovlivňuje druh rostliny a postup, kterým jej připravíte. Lze k ní přidat ovoce, další bylinky nebo koření. Maté můžete dochutit také medem, kokosem, mlékem, nebo dokonce alkoholem. Obyvatelé Latinské Ameriky pijí maté ve spojení s rumem, ginem a dalšími destiláty. V jihoamerických oblastech se maté zpravidla podává neslazené.

Kdy je vhodné yerbu maté pít?

Vzhledem k vysokému obsahu kofeinu se yerba maté hodí od ranních do odpoledních hodin. Konzumace během večera by vám mohla způsobit problémy s usínáním.

Yerba maté & Nápoje Lásky –⁠ jedinečné přírodní energetické nápoje

Vyzkoušejte účinky yerby maté na vlastní kůži. Energetický nápoj nemusí znamenat jen spoustu cukru, umělých barviv a dochucovadel. V naší manufaktuře vyrábíme opravdu čisté přírodní energetické nápoje, jejichž základem jsou právě listy cesmíny paraguayské. Kofein se z našich nápojů uvolňuje velmi pozvolna, a tak vám nápoje nadělí spoustu hodin příjemné energie

🌿 Naše složení neobsahuje žádnou chemii. Používáme výhradně přírodní látky & dbáme na prvotřídní kvalitu.

Yerbu maté najdete ve dvou bylinných elixírech z naší manufaktury Nápoje Lásky. Vzhledem k tomu, že yerba maté obsahuje velké množství kofeinu, je skvělá k přípravě přírodních energetických nápojů.


Máte nějaké nápady, poznatky nebo tipy? Napište nám!

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje:

https://www.kusmitea.com/int/benefits-of-mate.html

https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/10-duvodu--proc-pit-yerbu-mate/

https://www.pijumate.cz/

https://oxalis.cz/cs/mate-caje-59/#/v%C3%A1ha-0.06-1

https://www.cajova-zahrada.cz/mate-caj/

https://www.matemate.cz/

https://yerbamatero.com/blogs/guides

https://www.shanti.cz/blog/jak-vybrat-kalabasu-a-pecovat-o-ni/