5 tipů, jak se zbavit akné přírodní cestou

Pleť na vás vždy prozradí, jak se cítíte uvnitř, po fyzické i psychické stránce. Jak se staráte o svou tělesnou schránku? Pečujete o své duševní štěstí? 

Navíc u většiny z nás platí  zdravá pleť rovná se zdravé sebevědomí. Nepotřebujete vrstvy make-upu a předražené kosmetické procedury.

Stačí najít balanc a vytvořit si zdravou, komplexní péči o své tělo i duši. Vám na míru.

Jak se zbavit akné?

 1. Zlepšete svou životosprávu.
 2. Nepoužívejte příliš make-upu a kosmetiky.
 3. Používejte pouze kvalitní přírodní produkty na pleť.
 4. Nesahejte si na pleť, nesnažte se pupínky ani černé tečky mačkat.
 5. Pravidelně měňte ručník na obličej a ložní prádlo.

1. Zlepšete svou životosprávu

Pleť nám ukazuje, v jakém stavu je náš organismus. Zdravý a trávicí a dýchací systém, hormonální rovnováha a psychická pohoda jsou základními předpoklady Pokud vás trápí kožní problémy, měli byste se proto zaměřit na svůj životní styl jako takový. 

Jste to, co jíte - zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny. Skrze zdravé a pestré jídlo dodáte organismu dostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Omezte alkohol na minimum a nekuřte. Pleť vás za to náležitě odmění.

Pitný režim

Pitný režim je svatý grál v péči o pleť. Hydratační krémy příjem vody nevynahradí. Dostatek vody podporuje regeneraci kožních buněk, detoxikaci a pružnost. Výbornou službu udělají také bylinkové čaje. Bylinky mají úžasnou schopnost vyčistit a podpořit funkci našich orgánů, od jater přes plíce až po střeva.

Bylinky na akné:

 • heřmánek
 • levandule
 • růžový olej
 • řebříček
 • bazalka
 • tymián
 • kontryhel (více v našem článku zde)
 • aloe vera
 • ostropestřec

🌿 Právě bylinky jsou naše silná stránka. Vyrábíme relaxační bylinné elixíry a přírodní energy drinky, které vás provedou celým vaším dnem. 

Podívat se do obchodu

Přírodní energetický nápoj

Pro správné tělesné funkce je důležitý také dostatek pohybu a čas strávený na čerstvém vzduchu. Po krátké procházce, běhu nebo výletu na kole se endorfiny postarají o skvělou náladu. Venku navíc načerpáte potřebný vitamin D, který taktéž prospívá nejen vašemu tělu, ale i duši. Po fyzické aktivitě nezapomeňte obličej opláchnout a smýt pot.

Zmínili jsme dobrou náladu. Psychické rozpoložení je rozhodně také jedním z bodů, na které byste se měli soustředit. Vyhýbejte se stresu. Dopřejte si dostatek spánku. Zpracovávejte své emoce. Pokud cítíte, že se ve vás hromadí vztek, lítost nebo třeba stres, obraťte se na odborníka. V dnešní době už je psychoterapeutická péče velmi dostupná a dokonce na ni můžete využít příspěvek zdravotní pojišťovny.  

2. Nepoužívejte příliš make-upu

I když se snažíte nedokonalosti zakrýt, pleť potřebuje dýchat. Nanášení velkých vrstev make-upu ucpává póry. Rozhodně se také vyhněte levným přípravkům z drogerie.Je lepší investovat do lehčího, ale kvalitního make-upu, případně se poradit se svou kosmetickou terapeutkou.

Při líčení používejte pouze štětce a houbičky, které pravidelně čistíte. K nanášení nepoužívejte prsty, zanesli byste si na pleť bakterie a nečistoty.

3. Vybírejte pouze kvalitní přírodní produkty na pleť.

Kosmetická péče je v cestě za krásnou pletí nezbytná. Ideálně na základě s odborníkem byste ale měli vybrat tu pravou pro vás. Pro mastící se pleť není vhodná těžká kosmetika na bázi olejů, sáhněte raději po krémech a přípravcích na bázi vody. Pleť ale potřebuje hydrataci, proto byste měli sáhnout po vhodném vyživujícím krému, ať už máte sušší či mastnější typ pleti.

Opravdu každý den byste měli používat také krém s SPF faktorem 30 nebo 50. I když slunce nesvítí přímo a je schované za mraky, a to během celého roku. Škodlivé UV záření narušuje epidermis, způsobuje vznik pigmentových skvrn a stárnutí pleti.

Čištění je opravdu základ. Pleť byste měli čistit dvakrát denně, ráno a večer. Opět je důležité použít vhodnou kosmetiku. Pokožku oplachujte vlažnou vodou, ne příliš studenou, ani příliš horkou. 

Ideální kosmetika obsahuje přírodní složky. Většině lidí nevyhovují parfémované produkty, které mohou citlivou pleť podráždit. 

Základní kroky, které nesmí chybět ve vaší kosmetické péči o pleť

 • ráno: důkladně vyčistit & použít krém s ochranou SPF
 • večer: důkladně vyčistit & použít lehký krém vhodný pro vaši pleť (nezanáší ji, hydratuje)

Přírodní kosmetické produkty

4. Nesahejte si na pleť, nesnažte se pupínky ani černé tečky mačkat.

Určitě z vlastní zkušenosti víte, že mačkání pupínků nikdy nepomůže. Naopak, postižené místo se zpravidla zanítí a léčba pupínku trvá o mnoho déle. Na pleť nikdy nesahejte. Pokud máte pocit, že byste pleť potřebovali vyčistit takto “mechanicky”, jděte na kosmetiku.

5. Pravidelně měňte ručník na obličej a ložní prádlo.

Nikdy si pleť nesušte ručníkem, který máte v koupelně na ruce. Pořiďte si třeba 10 malých ručníků a používejte je pouze na pleť. Investice v řádech stokorun se opravdu vyplatí. Jedním ručníkem si pleť osušte ráno, jeho druhou stranu použijte večer a pak ho dejte vyprat. Ideálně alespoň na 60 stupňů, bez aviváže.

I na ložním prádle se usazují spousty bakterií. Pravidelně ho proto vyměňujte. Zvolte interval, který vám bude dlouhodobě vyhovovat - možná jednou za týden, optimum je jednou za čtrnáct dní.

A rada na závěr: buďte trpěliví. K sobě, ke svému tělu i psychice. Může chvíli trvat, než se vaše péče začne projevovat. Vydržte a radujte se z malých krůčků. Zlepšení se dostaví! Nezapomínejte ale, že je úplně normální a v pořádku, když se vám tu a tam objeví nějaký pupínek. Pleť se potřebuje čistit, tak jí to dovolte :)

Nenašli jste v článku to, co vás zajímá? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje: 

https://www.nhs.uk/conditions/acne/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/herbs-for-acne

https://www.wellandgood.com/best-plants-to-fight-acne/

https://www.manutea.cz/herbar-ucinek-akne

https://www.doktor-zdravi.cz/plet-zrcadlo-naseho-zdravi/

https://www.pravydomaci.cz/psychosomatika-dil-5-kuze/

https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/oblicej/detoxikace-pleti-zbavte-se-necistot-zevnitr-i-zvn

https://orlaneinstitut.cz/5-duvodu-proc-je-pouzivani-spf-nejdulezitejsim-krokem-v-peci-o-plet/

https://www.wikiskripta.eu/w/%C3%9A%C4%8Dinky_ultrafialov%C3%A9ho_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD

https://zena-in.cz/clanek/boj-se-starnutim-pleti-a-akne-prestante-se-utirat-rucnikem-a-nechte-pokozku-pouze-uschnout