Jak posílit imunitu přírodní cestou? Vsaďte na osvědčené babské rady

Nejlepší babské rady na posílení imunity:

 • Pijte čaj z čerstvého zázvoru.
 • Na podzim si vyrobte šípkový sirup.
 • Pravidelně konzumujte rakytník.
 • Na jaře jezte hodně medvědího česneku.
 • Celoročně pijte vitánii snodárnou.


1) Zázvor

Zázvor chrání buňky dýchacího systému před dopady virových onemocnění a pomáhá bojovat proti tzv. oxidačnímu stresu. Navíc skvěle chutná!

Rostlina pochází zřejmě z oblasti jihovýchodní Asie. Na evropský kontinent se zázvor dostal díky obchodníkům, kteří ho na lodích dopravovali do Anglie či Španělska a odsud později dál do vnitrozemí. Dnes je zázvor běžnou ingrediencí v kuchyních, ale najdeme ho také mezi doplňky stravy.

Při chřipce a dalších respiračních onemocněních se doporučuje čerstvý zázvor. Obsahuje rostlinné silice (gingerol, zingeron), které zvyšují odolnost buněk a pomáhají chránit dýchací systém před negativním vlivem virů. 

Zázvor je známý také vysokým obsahem antioxidantů, díky nimž se tělo lépe zbavuje škodlivých volných radikálů. Kromě toho je zázvor skvělý při nevolnostech a potížích s trávením. Má antiparazitální účinky.

Kde roste?

🌏 Subtropické a tropické oblasti dnešní Číny, Indie

Sběr a pěstování

💡 Vypěstujte si zázvor v pohodlí domova –⁠ v zimě ideálně v květináči na parapetu, v létě klidně na terase či v zahradě.

Návod na pěstování zázvoru

 • Naklíčené oddenky zázvoru zasaďte ideálně s končící zimou. Nesázejte ho příliš hluboko, stačí zhruba do hloubky 2 cm.
 • Dopřejte rostlině dostatek času. Prvních několik měsíců budou růst její stonky, a to až do výšky kolem 80 cm. 
 • Nezapomeňte, že zázvor pochází z tropických oblastí. Potřebuje dostatečnou vláhu a teplo.
 • Teprve když stonky a listy začnou žloutnout, je ideální čas sklízet kořen (oddenky) zázvoru. Se sklizní počítejte po zhruba 9 měsících od zasazení.

V jakých formách ho můžete konzumovat

 • náš bylinný nápoj Jogi: zahřeje tělo, rozproudí krev a podpoří imunitu
 • čaj z čerstvého zázvoru
 • zázvorový sirup
 • zázvorové tabletky

Více informací k zázvoru najdete v našem herbáři

2) Šípek

Šípek jako přirozená zásobárna vitaminů

Spousta z nás si plody růže šípkové pamatuje ze svého dětství, kdy jsme je sbírali s našimi babičkami. Ty totiž velmi dobře znaly tradiční lidové léčitelství a věděly, jak zázračné účinky šípek má. 

“Divokou růži” najdete v přírodě po celé Evropě. Slupky šípku jsou přirozenou zásobárnou vitamínů C, K, B1, B2, B3. Šípek také obsahuje stopové prvky, zejména železo, vápník a hořčík

Tak vysokým obsahem vitamínu C, jaký skrývají plody šípku, se v přírodě pyšní už jen rakytník. Pitím šípkového čaje preventivně posilujete svou přirozenou obranyschopnost a posilujete tělo pro případ, že se setká s virovou či bakteriální infekcí.

Šípek pozitivně ovlivňuje ženské orgány, detoxikuje krev, čistí ledviny, pomáhá při křečových žilách. A navíc v české přírodě roste opravdu všude!

Kde roste?

🌏 V Česku ho najdete na každé mezi, polní cestě, stráni…

Sběr a pěstování

💡 Šípek se sbírá, když je co možná nejvíc zralý. Dejte si ale pozor, abyste sběr stihli před prvními mrazíky. Sbírejte tvrdé plody šípku. Zároveň myslete na to, že chcete šípek ideálně bez hnojiv a dalších postřiků. Lepší proto bude třeba okraj lesa, než šípek rostoucí na hraně pole. 

A co dál? Jednoduše plody omyjte, nechte usušit a uložte je do skleněné nádoby na suché místo. Plody šípku obsahují nežádoucí chloupky, kterých je třeba se před vypitím zbavit. Až si budete vařit šípkový čaj, přeceďte ho přes plátýnko. 

V jakých formách ho můžete konzumovat

 • šípkový čaj
 • šípkový sirup

3) Rakytník

V létě se můžete osvěžit lahodnou rakytníkovou limonádou, na podzim a v zimě si z něj snadno uvaříte horký čaj. Celoroční zásobárna vitamínu C je snadno dostupná a možnosti zpracování téměř neomezené.

Kyselé bobulky rakytníku obsahují opravdu výjimečně vysoké množství vitamínů C, K, E, kyseliny listové, karotenu a dalších zdraví prospěšných látek. Konzumace rakytníku posiluje imunitní systém, odbourává toxické látky a zrychluje ozdravné procesy organismu.

Při nachlazení nebo angíně vyzkoušejte rakytníkový olej, který regeneruje sliznice dýchacích cest. Je vhodný pro zevní i vnitřní užití. Olej vzniká lisováním bobulí rakytníku a prodává se ve formě kapek nebo kapslí.

Kde roste?

🌏 Původním domovem rakytníku je oblast dnešního Ruska.

Sběr a pěstování

💡 Rakytník si snadno vypěstujete na své zahradě. Protože jde o dvoudomou rostlinu, budete potřebovat samčí a samičí keř.

V jakých formách ho můžete konzumovat

 • rakytníkový sirup
 • limonáda
 • olej
 • marmeláda
 • čaj

4) Medvědí česnek

Medvědí česnek na imunitu

“Každé jaro přináší novou naději, teplo a slunko. Ve svém nitru pociťujeme radost a povznesenost, těšíme se z prvé zeleně i zpěvu ptactva. (...) Při pohledu na tuto novou zelenou nádheru bychom měli pamatovat na jarní kúru, k očišťování a odhleňování, jež nám přinese nikoliv zanedbatelné ozdravění. Především je to česnek medvědedí, který patří k prvým poslům jara.” 

Zdroj: Zdraví z boží lékárny: Léčivé byliny, rady a zkušenosti  (Maria Treben)

Divokému česneku se daří v humusovité půdě, na vlhkých loukách, v lesích a hornatých oblastech. Nejsilnější jsou jeho čerstvé listy nasbírané v jarních měsících. Při vaření se používají i listy sušené, nicméně ty už nemají léčivou sílu čerstvého medvědího česneku. 

Medvědí česnek obsahuje velké množství vitamínu C a železa. Po dlouhé zimě nastartuje imunitní systém. Rostlina je vhodná na jarní očistné kúry –⁠ čistí trávicí trakt, podporuje detoxikaci krve a tím pomáhá mimo jiné ke zdravé pleti. Má antibakteriální a antiparazitické účinky. 

Kde roste?

🌏 Medvědí česnek je původem ze střední a západní Evropy.

Sběr a pěstování

💡 Když budete trpěliví, medvědí česnek u nás najdete v přírodě. Hledejte ve vlhkých lesích a na loukách s humusovitou půdou. Medvědí česnek se sbírá v jarních měsících.

V jakých formách ho můžete konzumovat

 • čerstvý medvědí česnek (na krajíc chleba s tvarohem, do polévek, salátů)
 • pesto
 • tinktura
 • kapsle

5) Ašwaganda

Ašwaganda neboli vitánie snodárná vás ochrání před bezesnou nocí, ale zároveň pomůže s posílením imunity. 

V našich zeměpisných šířkách jde o bylinu exotickou. Ašwaganda pochází z tropů a subtropů. Dnes roste například na území Indie nebo Srí Lanky, ale rozšířila se už i do Evropy. V evropských bylinkových lékárničkách a recepturách už dávno zdomácněla. Více informací k ašwagandě najdete v našem herbáři

K léčebným účelům se používá kořen vitánie snodárné. Pokud ji budete užívat pravidelně, zlepší se vaše kvalita spánku. Ašwaganda podporuje čištění krve, antioxidační a protizánětlivé procesy v těle

Jde o adaptogen: to znamená, že zvyšuje odolnost organismu proti stresu (fyzickému i psychickému). Konzumace ašwagandy také podporuje tvorbu bílých krvinek. Proto se doporučuje jako bylina, která posílí imunitu a pomůže k rekonvalescenci organismu

Kde roste?

🌏Subtropické a tropické oblasti (zejména Indie, Srí Lanka, blízkovýchodní země).

Sběr a pěstování

💡 Ašwagandu si můžete vypěstovat doma. 

V jakých formách ji můžete konzumovat

 • náš bylinný nápoj Jogi: zahřeje tělo, rozproudí krev a podpoří imunitu
 • v kapslích nebo v prášku
 • tinktura
 • ajurvédský čaj

Bylinný nápoj na imunitu

Máte nějaké nápady, poznatky nebo tipy? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje:

https://www.centrum-bylin.cz/Vitanie-snodarna

https://www.bylinkovo.cz/vitanie-snodarna-neboli-asvaganda/

https://www.gaiaherbs.com/blogs/seeds-of-knowledge/the-essential-guide-to-ashwagandha-everything-you-need-to-know

https://cs.wikipedia.org/wiki/Adaptogen

https://www.medicalnewstoday.com/articles/265990

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Zazvor-umi-mnohem-vice-nez-jen-posilit-imunitu__s10012x11257.html

https://www.britannica.com/plant/ginger

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zazvor-30000210.html

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/01/06.pdf

https://www.lekarna.cz/clanek/zazvor-zazrak-z-prirody/

https://budejovice.rozhlas.cz/sipek-je-jeden-z-nejlepsich-prirodnich-leku-proti-paradontoze-stimuluje-i-7610527

https://www.vitalia.cz/clanky/rakytnik-dokonaly-pomocnik-na-posileni-imunity/

https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/prave-dozravaji-sipky-poradime-vam-jake-sbirat-a-jak-pripravit-caj-5087.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/rakytnik-na-zahradce-zakladni-pravidla-pestovani.html

https://www.vseokoreni.cz/koreni/cesnek-medvedi

https://www.eta.cz/tadyjedoma/rady-a-tipy/bylinky-na-posileni-imunity-z-jakych-si-udelate-nejvhodnejsi-caj/

https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/podporme-si-imunitu-bylinky

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/immune-system-bitters-recipe

https://www.dabur.com/daburarogya/ayurveda/arogya-jeevan/5-immunity-boosting-herbs-in-ayurveda.aspx