Jógová praxe pro začátečníky: Jak začít s jógou a zamilovat si ji

Bojíte se, že nezvládnete náročný stoj na hlavě a trápí vás, že při psovi hlavou dolů nedosáhnete patami na zem? Můžete si být jistí, že o tom jóga není

Jóga je vhodná úplně pro každého. Naučí vás zdánlivě banální dovednosti: naplno dýchat, správně sedět, zdravě stát a obrátit pozornost ke svému vlastnímu tělu.

Pokud s jógou chcete nejen začít, ale také ji dlouhodobě zařadit do svého života, objevte nejprve kouzlo jednoduchých pozic a radujte se z malých pokroků. Působivé asány přijdou časem! ✨ Více tipů najdete v článku. 

Jak začít s jógou: Doma, nebo ve studiu?

Přemýšlíte, jestli se vyplatí investovat pár stovek měsíčně do návštěv jógového studia, nebo postačí cvičení z pohodlí domova a lektorem na YouTube? Rozhodně doporučujeme první variantu. V začátcích své jógové cesty budete potřebovat asistenci. A proč?

 • Lektor vás bude varovat před častými chybami a pohlídá, abyste si neublížili.
 • Členství v jógovém studiu vás bude motivovat k pravidelnosti.
 • Díky různým lekcím objevíte rozmanité styly jógy i rozličné přístupy lektorů.
 • Na skupinových lekcích se naučíte pracovat se svým egem - důležití jste jen a pouze vy a váš pokrok, ne sousední jogíni. :)

V dnešní době naštěstí není těžké kvalitní jógové studio najít. Každému z nás samozřejmě vyhovuje jiný přístup. Někdo se rád ztratí v davu a jiný upřednostňuje individuální lekce. 

Jak tedy zjistíte, jestli vás víc baví ashtanga, power nebo vinyasa, hot jóga nebo třeba obličejová jóga? Choďte na jednotlivé lekce a zkoušejte. Navštivte několik studií a zůstaňte u toho (nebo u těch), kde se cítíte nejpříjemněji

Jógová praxe vyžaduje energii & prohřáté tělo

Samotnou jógou se sice zahřejete, ale s naším bylinným nápojem Jogi svůj organismus dokonale rozproudíte a připravíte na perfektní flow. Složení Jogiho je pro podzim a zimu jako stvořené: obsahuje zázvor, šípek, skořici, kardamom nebo třeba černý pepř. Další informace k jednotlivým bylinám najdete v herbáři. ☘️ A co od Jogiho můžete čekat?

 • Rozproudí organismus,
 • uvolní svaly, 
 • prokrví tělo až ke špičkám prstů.

Bylinný nápoj Jogi

Při tvorbě receptu na bylinný nápoj Jogi jsme vycházeli z ajurvédy. V jejím učení už po tisíce let existují bylinné směsi, které posilují imunitní systém a mají blahodárné účinky na zdraví. Právě ty nás inspirovaly. Chcete se Jogim dozvědět víc? Podívejte se sem.

🙏 A jak Jogiho spojit s jógou? Dejte si ho po cestě na lekci a na podložku už usednete krásně prohřátí. Jeho účinek trvá zhruba dvě až tři hodiny.

Jestli potřebujete doplnit energii, poslouží vám bylinné energetické nápoje:

❤️ jemná Láska z bylin

⭐ pro silnější dávku energie Budějčajda

Nejlepší energy drinky

Pozor na jídlo & pití před jógou

Větší jídlo byste si měli dát nejdéle tři hodiny před lekcí, u menší svačiny to může být klidně hodina a půl. Pokud vás přepadne hlad, klidně si ale dejte třeba kousek ovoce

Rozhodně průběžně pijte, ale těsně před lekcí se vyhněte většímu množství tekutin. Během jógy pít nemusíte, případně stačí malá sklenička vody nebo čaje.

Po jógové praxi se najezte podle dané denní doby. Jídlo by mělo být vyvážené a bohaté - nezapomeňte na bílkoviny, sacharidy a tuky. Pokud byla lekce náročnější, ideálně po jejím skončení doplňte energii ovocem nebo hrstí ořechů. 

Jak často cvičit jógu?

Doporučuje se alespoň třikrát týdně. Pravidelnost je základním kamenem úspěchu, pokud ale nestihnete dorazit nebo zkrátka nemáte pár dnů náladu, nic se neděje. Být v klidu a přívětiví ke svým vlastním pocitům rozhodně zůstává na prvním místě. 

Za jak dlouho se projeví cvičení jógy?

Hned po první lekci se díky protažení svalů budete cítit příjemně. Flexibilita, síla i stabilita se budou zlepšovat postupně. Malá zlepšení budete moct pozorovat lekci od lekce. Větší pokroky ale samozřejmě nemůžete čekat okamžitě. Naopak, budou odměnou za vaše odhodlání a pravidelnost, se kterými se józe budete věnovat.

Jaká je cena lekce jógy?

Ve většině studií se cena pohybuje kolem 200-300,- Kč. Záleží na lokalitě. Za individuální lekce zaplatíte kolem 1.500,- Kč. Délka lekce se pohybuje mezi 60 a 90 minutami.

Nejlepší knihy o józe

Na téma jóga bylo napsáno nepřeberné množství knih, e-booků a článků. Z našich zkušeností víme, že lektoři nejčastěji zmiňují pár základních děl, která vám teď rádi doporučíme: 

 1. Paramahansa svámí Maheshwarananda: Jóga v denním životě 
 2. Christopher S. Kilham: Pět Tibeťanů
 3. Leslie Kaminoff: Jóga - anatomie

Co k józe potřebujete?

 • pohodlné oblečení,
 • kvalitní a neklouzavou podložku,
 • tiché prostředí & klid.

Svůj mobil ideálně nechte v jiné místnosti. Kouzlo jógy spočívá právě v její jednoduchosti. Nic víc nepotřebujete… :) 

Jóga pro začátečníky

Nenašli jste v článku to, co vás zajímá? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

 

Zdroje:

https://www.self.com/story/what-to-know-before-taking-first-yoga-class

https://www.jogadnes.cz/joga/jak-se-stravovat-pred-a-po-cviceni-2470/

https://www.slevomat.cz/magazin/1730-cvicit-jogu-zvladne-kazdy-joga-pro-zacatecniky?utm_medium=organic&utm_source=google

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/joga-marketa-makovska-zdravi.A191020_165410_zdravi_abr