Knihy o bylinkách & herbáře, které by neměly chybět ve vaší knihovně

Zajímá vás, kde hledat inspiraci a dozvědět se zajímavosti o bylinkách? V dnešní době sice na internetu najdete spoustu zdrojů, ne všechny jsou ale kvalitní.

V článku najdete seznam těch nejzákladnějších knih, se kterými rozhodně nešlápnete vedle. Připravili jsme pro vás také pár dalších tipů, díky kterým si rozšíříte své bylinkářské obzory

Online herbář naší manufaktury Nápoje Lásky

Náš herbář průběžně doplňujeme. Aktuálně v něm najdete deset rostlin, které jsou základem našich bylinných nápojů.

Protože chystáme také novou kategorii byliny, herbář budeme pilně rozšiřovat. 

Top 3 knihy o bylinkách

Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář 

Proslulý botanista Mattioli žil v 16. století v Itálii. Vyučoval na předních univerzitách a pracoval jako osobní lékař Ferdinanda II. (v Praze) a Maxmiliána II. Za svůj život popsal 100 nových rostlin. Mattioli právem patří mezi nejproslulejší botaniky v historii.

Mattioliho herbář patří mezi žádaná a poměrně nedostupná díla. Pokud si některé z jeho vydání (opisů) chcete pořídit do své knihovny, doporučujeme antikvariáty. Seženete ho za cenu zhruba od 3.000,- Kč. 

V online podobě herbář nabízí Národní knihovna. Pokud se chcete podívat na obsah jednotlivých svazků, najdete ho zde. Pro přístup k celé knize potřebujete čtenářský účet.

Originální svazek Mattioliho herbáře je uložen například v pražském Klementinu.

Ondřej, zakladatel bylinné manufaktury Nápoje Lásky, při své práci na recepturách čerpá informace právě z Mattioliho herbáře. Má to štěstí, že jeden výtisk před lety ulovil, a nedá na něj dopustit.Právě poznatky proslulého Mattioliho jsou jedním ze základních zdrojů, ze kterých vycházíme při tvorbě našich receptur.

Tip: Ochutnejte bylinné nápoje z naší manufaktury ☘️ 

Maria Treben: Zdraví z boží lékárny

Maria Treben žila v letech 1907-1991 v Rakousku. Věnovala se léčitelství a bylinkářství. Ve své praxi navázala na proslulého faráře Sebastiana Kneippa. Její nejznámější kniha s názvem Zdraví z boží lékárny vyšla ve více než 20 jazycích a prodalo se přes osm milionů výtisků. 

Naprostý základ, který už po generace tvoří nedílnou součást knihovny každého bylinkáře. První verze tohoto herbáře Maria Treben vytvořila už v roce 1980. 

Rakouská autorka vychází Kneippova tvrzení, že “pro každou chorobu roste jedna rostlinka”. Čtenářům představuje jednotlivé druhy bylin, které jim mohou pomoci při chorobách způsobených odklonem od přirozeného životního stylu. 

Maria Treben v knize zdůrazňuje, že při těžkých chorobách a komplikacích se lidé musí svěřit do péče lékařů. Bylinky vnímá jako dostupnou prevenci a podporu v boji proti běžně rozšířeným neduhům.

První část knihy Zdraví z boží lékárny se věnuje správnému zacházení s bylinkami, od sběru přes sušení až po možnosti, jak je zpracovat. 

Stěžejní část tvoří přehled bylin s důkladným popisem. Maria Treben ke každé připojila také vhodné způsoby užívání. Na závěr v knihe najdete seznam častých neduhů a zkušenosti autorky s jejich léčením. 

     

Václav Větvička & Jiří Kolbek: Rostliny na každém kroku

Skvělý průvodce při procházkách a výletech do přírody! Kniha vám pomůže s poznáváním rostlin, se kterými se v krajině střední Evropy nejčastěji setkáte. Obsahuje celkem 12 kapitol, každá z nich se věnuje jednomu biotopu a představuje pro něj typické rostliny. 

Každá kapitola začíná úvodem k danému biotopu. Na konci knihy najdete abecední rejstřík. Autoři text popisující jednotlivé rostliny rozdělují do těchto částí:

  • název
  • roční přehled (kdy rostlina kvete apod.)
  • lidová jména
  • popis
  • rozšíření
  • pověsti
  • atd.

     

Tip: Skvělým pomocníkem pro poznávání rostlin jsou mobilní aplikace (např. PlantNet).

Jak si vytvořit vlastní herbář

Pokud byste si rádi založili svůj vlastní, jedinečný herbář, měli byste dodržovat několik zásad. Herbář vám tak jako vzpomínka vydrží navždy. 

  1. Nikdy netrhejte chráněné rostliny a buďte bez výjimky šetrní k přírodě.
  2. Do herbáře sbírejte rostliny, které znáte a jste schopni je identifikovat.
  3. Sbírejte celé rostliny - od kořene po květ. Ideálně se vyhněte rostlinám, které by šly špatně usušit (např. rostou z cibulky). Vybírejte hezké exempláře. Rostlinka by vždy měla být čistá a zdravá.
  4. Rostliny jednotlivě rozložte na čistý papír, vložte do knihy a zatižte. Zkontrolujte je po zhruba dvou týdnech, kdy by už měly být suché.
  5. Herbář by měl mít formát minimálně A4. Rostliny přilepte úhlednými proužky lepící pásky. 
  6. Nezapomeňte na popisek: měl by zahrnovat informace o rostlině (druh, rod, čeleď) & datum a místo sběru.

Máte svůj herbář a chtěli byste se o něj podělit? Pošlete nám ho na Facebooku nebo na Instagramu a my ho rádi nasdílíme! 


O naší bylinné manufaktuře

Nenašli jste v článku to, co vás zajímá? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury

Zdroje:

https://www.databazeknih.cz/autori/maria-treben-17251

https://de.wikipedia.org/wiki/Maria_Treben

https://www.culinabotanica.cz/bylinna-apatyka-clanky/mattioliho-herbar

https://en.wikipedia.org/wiki/Pietro_Andrea_Mattioli

https://www.nkz.cz/volny-cas/zajimavosti/jak-si-snadno-zalozit-vlastni-herbar-rostlin

Maria Treben: Zdraví z boží lékárny

Václav Větvička & Jiří Kolbek: Rostliny na každém kroku