Proč do Nápojů Lásky používáme jen vybraný & nerafinovaný cukr

Není cukr jako cukr. Nevěříte? Přečtěte si náš článek, ve kterém vám představíme cukr demerara. Právě ten se nám totiž nejvíce osvědčil a najdete ho v našich bylinných nápojích.

Jedna dávka bylinného nápoje obsahuje množství cukru odpovídající zhruba menšímu jablku. Zajímá vás, jak demerara chutná? Dejte si drink z naší manufaktury Nápoje Lásky!

Co to je demerara

Cukr demerara pochází z Guyany. Pojem demerara je odvozen od názvu regionu, který je dnes součástí tohoto jihoamerického státu. Původní nizozemská kolonie se rozkládá kolem stejnojmenné řeky. V dnešní době se však většina cukru demerara produkuje na africkém Mauriciu. 

Když nám demerara dojde, sáhneme po další vhodné a chutné alternativě –⁠ tou je přírodní nerafinovaný cukr turbinado. Označení pro nás ale není klíčové a ne vždy je vypovídající. U každé dodávky cukru musíme sami pečlivě posoudit kvalitu. To je naše práce. Díky našim dlouhým rokům zkušeností víme, že i třtinový cukr, který je běžně považován za lepší, se při špatném zpracování kvalitou přibližuje cukru bílému. Jestli vás zajímá důvod, čtěte dále.

Na fotkách můžete vidět rozdíl mezi:

1) bílým cukrem

2) třtinovým, ale zpracovaným a méně kvalitním cukrem

3) nejtmavším, nejméně zpracovaným a nejkvalitnějším cukrem, přesně takový používáme.

     Nerafinovaný cukr demerara

Voní božsky!

Když zrovna vaříme bylinné nápoje a přidáváme do nich demeraru, celou naši výrobnu zaplaví naprosto neodolatelná vůně. Tento cukr voní po medu a louce plné květin.

Ochutnejte naše elixíry a zjistěte, jak chutná cukr demerara! ☘️

Barva a struktura nerafinovaného cukru

Přirozenou strukturu demerary tvoří kousky melasy. Díky nim je tento typ cukru zabarven do hněda. Čím tmavší má demerara barvu, tím větší je obsah melasy a minerálních látek.

Cukr demerara díky své struktuře vypadá skvěle také jako dekorace na dortech a dezertech.  

Co to je melasa

Přírodní látka melasa je vedlejším produktem při krystalizaci cukrové třtiny. Vyznačuje se lepkavou, mazlavou konzistencí. Obsahuje kolem 50 % cukru a oproti klasickému cukru má tedy výrazně nižší podíl kalorií. Díky vyššímu obsahu minerálů, vitamínů a antioxidantů je hojně používána jako doplněk stravy. Řadí se mezi superpotraviny.

V souvislosti s melasou se hovoří o těchto účincích:

 • normální krevní tlak
 • normální hladina krevního cukru
 • imunita
 • správné trávení

Cukr demerara a zdraví

Proces výroby demerary je podstatně jednodušší a cukrová třtina se zpracovává (rafinuje) jen minimálně:

 1. lisováním cukrové třtiny se získává šťáva
 2. šťáva se vaří
 3. vařením šťáva zhoustne
 4. nakonec chladne a tuhne

Díky jednoduchému procesu výroby v cukru demerara zůstávají minerály a vitamíny:

 • vitamin B
 • železo
 • horčík
 • vápník

Z pohledu kalorií mezi bílým cukrem a demerarou není rozdíl. Zároveň oba typy stejně působí na hladinu cukru v krvi (srovnatelný glykemický index). Základem bílého cukru i demerary je sacharóza.

Nezapomínejte tedy, že žádný cukr není vhodným zdrojem minerálů, vitamínů ani energie. I když je demerara zdravější, stále se jedná o přidaný cukr. Samozřejmě i v tomto případě byste se měli vyhnout nadměrné konzumaci: pozor na riziko diabetu, obezity apod.

V případě mnoha produktů má ale cukr své místo. Jsou to takové potraviny, kde cukr umožňuje kvašení nebo funguje jako konzervant.

A proč cukr demerara přidáváme do bylinných nápojů?

V Nápojích Lásky najdete jen velmi málo cukru. Při dávkování 50-100 ml je to množství zhruba odpovídající malému jablku. Cukr demerara přidáváme především kvůli chuti

Nápoje Lásky za svou originální chuť vděčí i kvalitnímu cukru. Právě díky demeraře jsou naše bylinné nápoje nejen jemně nasládlé, ale můžete z nich cítit také med a květy.

V bylinných Nápojích Lásky cukr nefunguje jako zdroj energie. Tuto funkci vykonává účinek bylin: například yerba maté, kotvičník nebo zelený čaj.

Ochutnejte naše nejlepší energy drinky

Náš tip: Nápoje Lásky si můžete objednat také ve formě sypaných čajů ❄️

Kvalitní sypané čaje

Nenašli jste v článku to, co vás zajímá? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/demerara-sugar#what-it-is

https://en.wikipedia.org/wiki/Demerara

https://www.lekarna.cz/clanek/trtinova-melasa-a-jeji-blahodarne-ucinky/

https://www.thespruceeats.com/what-is-molasses-1328678

https://www.mindbodygreen.com/articles/demerara-sugar

https://www.blendea.cz/profil-melasa