Byliny vedia zlepšiť kvalitu života, hovorí Ondřej, zakladateľ manufaktúry Nápoje Lásky

Už znáte Ondřeje? Stojí za vznikem značky Nápoje Lásky a tvorbou všech receptur.

Hledá pro vás ty nejlepší dodavatele. Neustále se snaží vylepšovat technologické postupy. Denně čte zpětnou vazbu od zákazníků. Jeho rukama projde každá lahvička bylinných nápojů. Chce naplno využít potenciál, který se v bylinách skrývá, aby své unikátní produkty mohl nabízet v top kvalitě.

Zajímá vás, co ho k bylinám přivedlo a jakou má vizi do budoucna? Čtěte dál.

Proč jsi vytvořil bylinnou manufakturu?

Byliny jsou moje životní poslání. Mým hlavním cílem je dát lidem možnost kdekoliv si koupit elixír, životabudič, který je přírodní a má silné pozitivní účinky na tělo i mysl. “Legální droga bez vedlejších účinků”. Lidi povzbudí k tomu, aby šli něco udělat. Byliny spustí vaši kreativitu a chuť něco posunout, rozjet nějaký projekt a přiblížit se k tomu, čeho chcete v životě dosáhnout.

Chci prostě lidem předávat všechno dobré, co byliny nabízejí. Umí zlepšit kvalitu života, jsou přírodní a snadno dostupné. Na každý neduh existuje bylina. Naši předkové to věděli po staletí, my jsme na to částečně zapomněli. Chci vybudovat vztah k bylinám i u mladších lidí. Udělám z bylinkářství trend.

Co tvé produkty lidem nabízejí? Čím jsou jedinečné?

Nápoje mají velmi netradiční složení. I kolegové bylinkáři mi říkají, že by do toho nešli. Ale já mám modernější přístup, takže si troufám víc. 

Bylinné sirupy jsou půl na půl byliny a cukr. U našich elixírů je cukru minimum. Zbytek je výluh z bylin, dávkuje se po panácích. Tak se téměř žádné bylinné produkty nepodávají. 

Tinktury zase obsahují alkohol a musí se brát zpravidla až několik týdnů, než začnou fungovat. Nápoje Lásky účinkují chvíli po vypití.

Prodáváš bylinné elixíry na energii a na únavu. Proč zrovna tahle kombinace?

Prvním produktem byl euphory drink Láska z bylin. Recept vznikal zhruba tři roky (20132016). Neustále jsem ho vylepšoval a dával ochutnat spoustě lidí v mém okolí. Zajímalo mě, co s nimi dělá. Většinou došli k tomu samému a stále častěji se opakovalo, že se po nápoji cítí jako zamilovaní. Proto ta “Láska”.

V roce 2017 jsem ho nabídl na e-shopu a byl jsem překvapen, kolik mi chodí ohlasů. Spousta lidí se ptala, jestli neprodáváme i něco na relaxaci nebo na lepší spánek. Bylo mi jasné, že se musím ubírat tímto směrem. Vytvořil jsem proto bylinný drink Nirvána na relaxaci

Zároveň jsem po mnohaletých rešerších zjistil, že na trhu chybí přírodní energy drink. Už dlouho jsem věděl, že nejsou třeba žádné spousty cukru a chemie, stačí jen byliny. V nich je ta přidaná hodnota. Vznikl přírodní energy drink BudějČajda a díky pozitivní zpětné vazbě od zákazníků vím, že se opravdu podařil.

Co tě na bylinách fascinuje?

Nejen že voní a chutnají, ale hlavně fungují. Ty účinky mě úplně dostaly! Fascinuje mě, že něco, co jen tak samo od sebe vyroste ze země, má tak obrovskou sílu. 

Baví mě ta alchymie. Celý svět bylin je neuvěřitelně komplexní. Existuje nekonečně kombinací, ale potřebujete spoustu znalostí a zkušeností, abyste našli tu pravou. Vymyslet funkční recepturu může trvat dlouhé roky.

🌿 Podívejte se na byliny z receptur Nápojů Lásky v herbáři.

Jak vzniká receptura? Z čeho čerpáš?

Nechávám se inspirovat existujícími recepturami, ale ze všeho nejvíc si užívám zkoušení nových kombinací. Vlastně neustále testuji něco nového. Doma mám skříň plnou bylin, sáčky s bylinami rozdávám k Vánocům a narozeninám, na každý problém znám tu vhodnou.

Pořád čtu. Kombinuji moderní i tradiční přístup. Hledám vědecké studie, v angličtině jich je dostupných nepřeberné množství. Hledám nové možnosti v technologiích, snažím se pořád posouvat ruku v ruce s vědeckým pokrokem.

Ale zároveň nedám dopustit ani na staré herbáře. V domácí knihovně jich mám asi 15. V těch se skrývá nedoceněné vědění, které znovu objevuji a převlékám do modernějšího kabátu. 

Hodně dám taky na intuici. A samozřejmě na zpětnou vazbu, tu vnímám opravdu pozorně.

Byliny a s tím i tvé produkty jsou z pohledu mnohých lidí “ezo” nebo placebo. Jak se vyrovnáváš s takovými negativními ohlasy?

Zpočátku jsem si tyto komentáře bral osobně, ale postupem času jsem si jimi přestal lámat hlavu. Dost pozorně čtu všechny recenze. A negativní zpětná vazba je pro mě velmi důležitá. Díky ní se totiž nezacyklím v bublině příznivců, což by rozhodně brzdilo další rozvoj mého projektu. 

Důležité však je pracovat s tím, že ne každý je moje cílová skupina. Každý jsme individuální. Během života i my jako jedinci měníme své názory a formují nás nové zkušenosti. Je v pořádku, že někdo bylinám nevěří. Tak je to s každým podnikáním, člověk se nikdy nezavděčí všem. Mým cílem je nápoje dostat k lidem, kteří o ně stojí a kterým pomohou.

Placebo se na účinku jistě také podílí, to si musíme přiznat. Stejně jako na účinku léků.

Od kdy se bylinám věnuješ?

První kontakt s bylinami jsem měl už v dospívání. Vařil jsem různé čaje pro kamarády, vyzkoušel jsem poprvé maté. Hltal jsem knihy o poznávání změněných stavů vědomí, třeba od Carlose Castanedy. A v těch se vše točí kolem bylin.

Dalším impulsem pro mě byly zdravotní problémy. Trápil mě takový ten klasický mix civilizačních chorob, od astma po zažívací potíže. Snažil jsem se je řešit alternativními cestami. Zkoušel jsem půsty a různé stravovací metody.

Byliny mě lákaly čím dál tím víc. V roce 2012 jsem začal do Česka dovážet bylinné likéry od německých výrobců. Pak vše zkomplikovala metanolová aféra, proto jsem začal vyrábět vlastní drinky.

Jak se tvůj projekt vyvíjel?

Nejdřív jsem si nápoje nechával vařit u externího výrobce. Ten ale neměl dostatečnou kapacitu a hlavně mi vadilo, že jsme nad procesem výroby neměl dostatečnou kontrolu. Výsledný produkt byl vždy trochu jiný. Neměl jsem přehled o kvalitě surovin. Věděl jsem, že tak to dál nejde.

Vytvořil jsem svou “mini laboratoř” v přízemí panelového domu. Dnes už mi to přijde neuvěřitelné! Byl jsem tam jen rok. Potřeboval jsem vhodnější prostory. S manufakturou jsme se přesunuli do profesionální výrobny se dvěma kuchyněmi, sklady, expedicí. Jsme velmi spokojení, pracuje se tady výborně. A na kvalitě našich bylinných produktů je to znát!

No a dnes už si u nás receptury objednávají i jiní výrobci, což je pro nás známkou dobře odváděné práce. Zároveň ale zatím odmítám všechny zájemce, kteří chtějí do projektu investovat. Aktuálně chci mít svobodu a dělat si to po svém.

🌿 Podívejte se na náš e-shop s bylinkami.

Jak velký tým za manufakturou stojí?

Ze začátku jsem vše dělal jen já. Od vaření přes expedici až po tvorbu webu. Byla to opravdu one man show. Postupně jsem začal práci delegovat. Pořád ale platí, že úplně každá lahvička projde mýma rukama. A výroba, tedy vaření nápojů, je stále v mojí režii. Teď jsme v týmu čtyři nastálo, k tomu různí externí pomocníci, jako grafik a PR konzultanti.

Kam se svým projektem směřuješ?

Mou vizí je proměnit manufakturu v soběstačnou hydroponní farmu, kde se budou byliny pěstovat, sklízet, sušit i zpracovávat. A nebude to jen o bylinkách a produktech jako takových. Chci vytvořit centrum pro lidi: s možností pořádat retreaty, setkávat se, vzdělávat a hledat cesty ke kvalitnímu životu.

Je pro tebe důležitá ekologie?

Rozhodně ano. Veškeré obalové materiály jsou kompostovatelné. Nápoje stáčíme do skla. Stálým zákazníkům nabízíme možnost zpětného odběru lahviček. Tuto službu zatím aktivně nepropagujeme, přiznávám, že ji musíme ještě doladit. Bylo těžké najít lepidlo, které z lahviček půjde dobře smýt, abychom je mohli snadno znovu používat. Celkově je mytí docela výzva, ale pracujeme na tom!

A vylouhované byliny dáváme na kompost.

...

Doufáme, že pro vás byl rozhovor s Ondřejem zajímavý. Líbil se vám? Budeme rádi, když ho budete sdílet dál. 🙏

Chcete o Nápojích Lásky vědět něco dalšího? Napište nám!