Kvalitní spánek půl zdraví: Jak na něj?

Nespavost může být spouštěčem závažných psychických potíží a mnoha nemocí. Jednoduše řečeno, kvalitní spánek představuje jeden ze základních pilířů pevného zdraví.

Jestli se tento problém týká i vás, přečtěte si náš článek o příčinách i možnostech, jak svůj spánek uzdravit

Vedle farmaceutik existuje spousta přirozených alternativ. Vsaďte na spánkovou hygienu a vyzkoušejte bylinky na spaní.

Příčiny nespavosti

Podle odborníků souvisí poruchy spánku z velké části s nezdravým životním stylem. Nespavost jde ruku v ruce s civilizačními chorobami. Nekvalitní spánek je zároveň předstupeň mnoha nemocí. Je to zkrátka začarovaný kruh. Které prvky nezdravého životního stylu se tedy s nespavostí pojí?

  • kardiovaskulární onemocnění (vysoký tlak), obezita
  • poruchy cirkadiánního rytmu (narušení našich biologických hodin)
  • stres, nadměrná psychická zátěž, deprese
  • nedostatek zdravého pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu

Rádi bychom zdůraznili zejména druhý bod. Poruchy cirkadiánního rytmu si většina z nás vyvolává sama, a to dlouhodobě a nevědomě. Jste zvyklí dívat se před spaním do mobilu? Tématu spánkové hygieny z hlediska světla se u nás věnuje Hynek Medřický. Doporučujeme například tento podcast.

Jak na nespavost

Rozlišujte mezi občasnou či dočasnou a chronickou nespavostí. Tzv. insomnie, tedy dlouhodobá, chronická porucha spánku, představuje velmi závažný problém. Pokud jí trpíte, rozhodně se obraťte na odborníky. Bylinky pro vás mohou být pouze pomůckou. Součástí léčby musí být také odborná psychologická pomoc. V žádném případě ale nezapomeňte, že je důležité najít a odstranit příčinu problému.

Ať už vás trápí krátkodobá nebo chronická nespavost, zaměřte se na tyto body:

  1. minimalizujte stres
  2. vyrážejte na pravidelné procházky do přírody
  3. dbejte na vyvážený jídelníček
  4. zaměřte se na spánkovou hygienu

Spánková hygiena

  • 2-3 hodiny před spaním: Přestaňte pracovat. Odložte svůj telefon i počítač. Dopřejte si meditaci. Vypijte půl až celou lahvičku naší Nirvány. Poslední hodiny před spánkem můžete strávit například čtením.
  • V noci: Ložnice by neměla být přetopená (ideálně kolem 17-19 °C). Mějte zatažené závěsy. Všechnu elektroniku odložte v jiné místnosti. Choďte spát pravidelně.
  • Ráno: Spánek by měl trvat 7,5 až 8 hodin. Pokud je to možné, vstávejte tak, jak je vám přirozené. Místo telefonu používejte budík. Nedívejte se po probuzení na sociální sítě ani na zprávy. Začněte den tím, že vyvětráte, vypijete sklenici vody a dopřejte si zdravou snídani.

Bylinky na spaní: Naši oblíbenci

Léčivky pomáhají nejen proti nespavosti, ale i pokud se v dnešním hektickém světě nedokážete zklidnit. Po kterých bylinkách se tedy vyplatí sáhnout? Vybrali jsme meduňku, heřmánek a kozlík. Jejich účinky jsou známé po staletí. A všechny je najdete v bylinném nápoji Nirvána

Meduňka lékařská umí divy. Už od středověku se používá při problémech s nespavostí a pro své zklidňující účinky. Doporučuje se také při úzkostech. Její silice totiž působí přímo na nervovou soustavu.

Náš tip: Meduňka na čaj

Další zázračnou bylinkou na spaní je heřmánek pravý. Vyvolává pocit ospalosti, uklidňuje. Zároveň je známý pro své antistresové účinky.

Kozlík lékařský je proslulá léčivka s blahodárnými účinky na náš spánek. Zmírňuje svalové napětí, uvolňuje. Kozlík patří mezi přírodní sedativa. Doporučuje se také při problémech s migrénou a při depresích. Pomáhá navrátit tělu i duši rovnováhu.

Další informace k bylinkám (nejen) na spaní a relaxaci najdete v našem herbáři

Pravidelnost je základem úspěchu

Vydržte. Pravidelnost hraje v souvislosti se spánkem opravdu zásadní roli. Pokud na zdravé návyky zapomenete po pár dnech či týdnech, problémy se dost možná vrátí. Vaším cílem by neměla být momentální úleva, ale dlouhodobě udržitelný zdravý životní styl.

Naše doporučení: Vytiskněte si seznam důležitých návyků třeba na lednici. Budete je mít denně na očích, a tak pro vás bude lehčí je praktikovat.


Máte nějaké nápady, poznatky nebo tipy? Napište nám!

...

Poznámka: Pro objektivní posouzení zdravotních přínosů bylin je potřeba více vědeckých studií a důkazů. Uvádíme pouze potenciální účinky bylin, které potvrzují předběžné studie. Naše články vychází také z tradice používání bylin v různých částech světa.

Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k léčivým rostlinám. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.